Nazaret a zvěstování Marii očima dnešního poutníka

20.3.2025

Na cestě Svatou zemí byl dnes naším cílem Nazaret. Před poutí se s Georgem dohodli, že každý den začneme modlitbou a čtením z Písma, které odpovídá našemu cíli. Za hučení klimatizace jsme si dnes přečetli příběh o zvěstování, o dramatickém setkání Panny Marie s andělem Gabrielem. Do Nazareta jsme se dostali snadno. Je to jen asi hodina autem z Kafarnaa. Cestou jsme minuli malou směrovku na Naim, kde Ježíš vzkřísil z mrtvých jediného syna jedné vdovy z tohoto města. V Ježíšově době byl Nazaret zapadlým městečkem, kde žilo snad jen 200 až 400 obyvatel, což jednoho odborníka vede k označení „bezvýznamná osada“. Jeho nijak úchvatné postavení vedlo apoštola Natanaela k jízlivému odseknutí, když se dozvěděl, odkud Mesiáš pochází: „Může z Nazareta vzejít něco dobrého?“

I když se o městě ve Starém zákoně nepíše, v Ježíšově době se mohlo těšit jistému náboženskému věhlasu. Někteří obyvatelé Nazareta byli „Nazorejci“. Příslušníci tohoto kmene se prohlašovali za potomky krále Davida. Někteří odborníci se domnívají, že obě slova pocházejí z hebrejského netzer, což znamená „výhonek“. Obyvatelé města se tedy možná považovali za „potomky Jessea“, Davidova otce. Nazaret jako takový znamená „vesnice výhonků“. Pro cizince to tedy bylo bezvýznamné, ba směšné místo, ale pro ty, kdo tam žili, možná místo svaté, spojené s příchodem Mesiáše.

Dnes je Nazaret rušné město s kopcovitým terénem. Domy, obchody, kostely a mešity jsou namačkány jeden vedle druhého a malá auta brázdí úzkými uličkami šílenou rychlostí. 

Městu, které dnes obývají muslimové a křesťané, dominuje šedá kupole baziliky Zvěstování. Jde o obrovskou stavbu, která stojí na vrcholu strmého kopce a která byla dokončena v roce 1969. Na stěnách jsou barevná vyobrazení Panny Marie. Jedná se o dary věnované asi dvěma desítkami národů, které svědčí o široce rozšířené úctě k Ježíšově matce. Dnešní bazilika byla postavena na zbytcích několika starších kostelů, z nichž nejstarší zde stával v době kolem 4. století. 

Středobodem dolního kostela je malá vápencová jeskyně, která byla ten den, kdy jsme baziliku navštívili, plná turistů. Jedná se o jeskyni Zvěstování, kde se Panně Marii měl zjevit anděl Gabriel a oznámit jí narození Ježíše.    

Na malém oltáři v jeskyni je unikátní nápis. Těžko ho uvidíte, pokud se nedíváte pozorně, protože oltář je za železnou mříží. Mnoho uměleckých ztvárnění zvěstování zachycuje jednu ze dvou frází, a to buď Ave Maria, což jsou první slova, jimiž se anděl obrací na Marii v Lukášově evangeliu, nebo Verbum caro factum est z Janova evangelia: „Slovo se stalo tělem.“

Zde na místě samém však nápis zní: Verbum caro hic factum est. Slovo se zde stalo tělem.

Držel jsem se chladné železné mříže, modlil se a přemýšlel, jestli slova určená Marii, která křesťané tak dobře znají, poprvé zazněla právě tady. Nebo někde velmi blízko tohoto místa.

Navzdory té důležité skutečnosti, že Ježíš žil v Nazaretě asi třicet let, a navzdory tomu, že je často označován jako „Ježíš Nazaretský“, to, co je v hlavním nazaretském kostele oslavováno, není ani jeho raná dospělost ani jeho profesní dráha tesaře, ba dokonce ani jeho pozdější kázání v místní synagoze (kvůli němuž ho z města vyhnali), ale něco jiného, a sice jeho matka a to, jak se dozvídá, že porodí dítě. 

Naše pouť, na které se vydáváme do Ježíšova života, tedy začíná pohledem na jeho matku. A příběhem jejího podivuhodného setkání s tím, co je božské.

 

Z knihy

image:Image náhled produktu Ježíš
Ježíš
Svědectví o cestě, která může změnit i váš život
James Martin
více

Autor: Webredaktor kna   |   Sekce: čtenářský koutek   |   Tisk   |   Poslat článek známému